Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Çocuk sağlığı ve hastalıkları, çocuklarınızın dünyaya geldiği an itibariyle erişkin yaşa ulaşana dek büyüme ve gelişimine yönelik tüm takibinin bu alanda uzman doktorlarca yapıldığı ve bu dönem boyunca gerekli tüm aşı, beslenme takibi, tarama testleri ve beslenme düzenin gerçekleştirildiği alandır.

Çocuk Nefrolojisi

Böbrek hastalıkları ile ilgilenen bir dal olan nefroliji, ülkemizde eski bir geçmişe dayanmakla beraber son derece az bilinmektedir. Böbrek ile ilgili hemen hemen tüm hastalık ve rahatsızlıkları kapsamaktadır.
Çocuk nefrolojisinde ise, böbrek ile bağlantılı olarak gelişebilecek sorunlar; gece sık idrara çıkma ve uyurken tutamama, sancılı idrar, göz, el ve ayak bölgelerinde şişme, idrar yapımında görülen normal dışı bozukluklar, böbrek ile ilgili hastalıkların izlenmesi ve tedavi edilmesi, böbreğe bağlı olarak gelişen yüksek tansiyon ve diyabet, böbrek yetmezliği ve iltihaplanması, idrar yollarında gerçekleşen enfeksiyonlara yönelik tedavi ve izleme hizmetleri sunmaktadır.

Çocuk Kardiyolojisi ve Çocuk Kalp Cerrahisi

Çocuk Kardiyolojisi ve Çocuk Kalp Cerrahisi bölümü, doğum öncesi dönemden itibaren 18 yaşının sonuna dek saptanmış olan kalp ile ilgili olarak gelişen kalp hastalıklarının tanı, tedavi ve izlemini kapsamaktadır. Bu dönemde gelişen söz konusu hastalıklar arasında doğuştan beri süregelen delik ve darlık gibi kalp hastalıkları, sonradan ortaya kendini gösteren kalp hastalıkları ve kalp ritmi bozuklukları yer almaktadır.

Çocuk Endokrinolojisi

Bölüm, doğumdan itibaren 18 yaşına dek tüm çocuklarda büyüme ve gelişime bağlı gerilik, iştahsızlık, şeker hastalığı direnci ya da düşüklüğü, obezlik, boyun normalin oldukça altında olması, erken ya da geç ergenlik, vücutta fazla kıllanma, hipofiz hastalıkları, hipoglisemi, politik over sendromu, guatr ve tiroud ile ilgili diğer hastalıklar, cinsiyet ile ilgili gelişim problemleri, inmeyen testis, böbreküstü bezi rahatsızlıkları, şüpheli genital yapı, hipofiz hormonuna bağlı gelişen hastalıklar, kemik hastalıkları, Cushing hastalığı, prolaktin hormonu yüksekliği, hiperlazi, metabolizmaL rahatsızlıklar, adrenal yetmezlik gibi hastalıkların ve aynı zamanda da gelişim problemlerinin tanı, tedavi ve izlemini kapsamaktadır.

Çocuk Hematolojisi ve Onkoloji

Çocukluk çağında yaygın olarak rastlanan anemi, demir eksikliği anemisi, B12 eksikliği anemisi, Talasemi, lösemi, gibi daha pek çok çocuk kan hastalıklarının tanı ve tedavisini kapsar, gerekli tüm izlemleri eksiksiz sağlar.

Çene Cerrahisi

Dış hekimliği bölümünü bitirdikten sonra Ağız, Diş ve Çene Hastalıkları ve Cerrahisi dalında 5 sene doktora yapmış olan hekimler, çene cerrahisi bölümünde hizmet verirler. Çene cerrahisi bölümünde, ağız boşluğu ve yakın dokularla ilgili diş çekimi, çene kırığı tedavileri, kök ucu çıkarımı, çene kırığı tedavisi gibi tüm cerrahi müdahaleler yapılır.

Çocuk İmmünolojisi

İmmünoloji, bağışıklık sistemi ile ilgilenmekte olan bir bilim dalı olup çocuk immünolojisi, pek çok farklı dokuyu kapsamakla birlikte, daha çok organizmanın bağışıklık sisteminin uygunsuz şekilde işlemesine bağlı olarak gelişen immünolojik bozuklukları içine almaktadır.

Çocuk Onkolojisi

Çocuk onkolojisi, 0-18 yaş dönemindeki bebe, çocuk ve ergenlerde; herhangi bir organda, kan ya da lenf bezlerinde meydana gelen kanserlerin tanısı ve gerekli metodlarla tedavisini kapsayan bölümdür.

Çocuk Cerrahisi

Doğumdan itibaren ergenlik çağına dek çocukla ilgili akla gelebilecek bütün cerrahi işlemleri kapsar. Çocuk cerrahları, çocukta, anne karnında saptanan ya da doğum sonrası kendini gösteren yenidoğan anomalilerinin tedavisi ve takibini sağlar.

Çocuk Nörolojisi

Çocuklarda meydana gelen beyin, sinir, kas ve omurilik hastalıklarını kapsayan uzmanlık alanıdır. Ağır düzeyde beyin hasarları, epilepsi kaynaklı bayılmalar, geçici felç durumları, otistik rahatsızlıklar, kas hastalıkları bölümün başlıca inceleme alanlarındandır.

Türkiye'de Tedavi

Türkiye'de tedavi teklifi alabilmeniz için, hekimlerimiz tarafından muayene olma şartı aranmamaktadır. Bulunduğunuz ülkenin sağlık kurumlarından almış olduğunuz muayene anemnezi, rapor ve röntgen sonuçlarınız da yeterli olabilmektedir. Tek yapmanız gereken Türkiye'de tedavi için web sitemiz üzerinde bulunan başvuru formumuzu doldurmanız olacaktır. Göndereceğiniz belgeler anlaşmalı hekimlerimiz tarafından değerlendirilir ve sizlere tedavi süreciniz hakkında detaylı bilgi sunulur.