Kemik İliği Nakli

Kemik İliği Nakli

Kan ve kan üretmekte olan organlar ile alakalı birden fazla bilim dalının birleşmesi ile oluşmuş olan hematoloji; kan bileşiminin kökenini, gelişimini, yapısını ve düzenleme seviyelerini inceler. Aynı zamanda kan transfüzyonu, kök hücre uygulamaları ve kemik iliği nakli yapar.

Hematoloji uzmanlığı tıp alanında yan dal uzmanlığı olarak tanınmaktadır. Bu alanda uzmanlık yapan doktorlar; iç hastalıkları konularına karşı fazlası ile eğitimli kimselerdir.

Kemik İliği Nakli Hakkında

Lösemi, genel olarak çocukluk çağlarında ilaçla tedavisi tercih edilen bir kanser türüdür. Kemoterapi süresi her çocukta ve yetişkinde farklılık göstermek ile birlikte genel olarak üç ile üç buçuk yıl sürmektedir. Bu süre içerisinde yaklaşık yüzde seksen beş bireyin iyileştiği gözlemlenmektedir. Fakat buna rağmen kemoterapi bazı hastalar üzerinde etkili olmamaktadır. Bu şekilde tedaviye yanıt vermeyen hastalar için uygulanabilecek yol kemik iliği naklidir. Kök hücre tedavisinin ana amacı; sağlıklı olan bireylerden alınan ana kök hücrelerin lösemi hastasına verilmesidir. Bu sayede hastanın normal kan yapımı sağlanmış olur.

Kemik İliği Naklinde Ana Kök Hücreleri Alımı

Doku gruplarının uyuşup uyuşmadığını anlamak için birtakım testler uygulanmaktadır.

. Doku grupları uygun kardeşler içerisinden ( HLA ) ve nadiren diğer aile bireylerinden doku alımı söz konusu olabilir.

. Akraba olmayan bireylerden alım söz konusu olabilir.

. Hasta kişinin kendi iliğinin dondurulması ve sonrasında hastaya verilmesi söz konusu olabilir.

. Ana kök hücrelerin özel ve kritik tedaviler yardımı ile sağlıklı kimselerden alınması ve hasta kimselere nakledilmesi söz konusu olabilir.

. Yeni doğan kardeşin plesantası da doku olarak kullanılabilir.

Kemik İliği Alım Aşaması

Toplama adımı hastane ortamında ve olarak anestezi ile ameliyathane de gerçekleştirilir. Özel iğneler ve enjeksiyonlar yardımı ile kişinin kemiğinin içerisine girilir. Gerekenler enjeksiyonların içerisine çekilir. Alınmış olan ana kök hücrelerin özel torbalar yardımı ile hastanın yanına taşınması ve damar yolu açılarak hastaya enjekte edilmesi gerekir. Verilen sağlam ve yeni ana kök hücreleri yaklaşık üç hafta içerisinde etki etmeye başlar. Hasarlı kan hücreleri yavaşça onarılır. Bazı hallerde verilmiş olan kemik iliğinin hasta bedenine uyumunu sağlamak gerekir. Bu yüzden; altı ay boyunca kök hücre dışarıdan koruyucular ile düzenli olarak desteklenir.

Türkiye'de Tedavi