Obezite Cerrrahisi

Obezite Cerrahisi

Günümüzün en büyük problemlerinden birisi aşırı kilodur. Yanlış beslenme sorunlarının Obezite tedavisi neden olduğu cerrahi hastalıkların yanı sıra obeziteyi de bu kategoriye almak mümkündür. Aşırı kilo almak ile beraber sadece fiziksel görünüm değişir ve önemli hastalıklar tetiklenir. Aynı zamanda sağlık problemlerinin tedavilerine geç yanıt verilir Yani, kilo almak ve bu durumu önemsememek ileride ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Bu sorunlardan en büyüğü de obezitedir.

Obezite Nedir ?

Obezite, halk arasında bilindiği şekilde vücudun yağ tutması halidir. Bu yağ tutması anormal ve aşırı şekilde meydana gelmektedir. Vücutta biriken yağ tabakasının artış göstermesi ile birlikte birçok sağlık sorunu da ortaya çıkmaktadır. Özellikle göbek bölgesinde biriken yağ tabakasının artış göstermesi oldukça tehlikelidir çünkü organlar gerektiği gibi çalışamaz. Bu da önemli hastalıkların temelini oluşturmaktadır.

Yağ dokusu vücuttaki bazı hormon seviyelerinin değişiklik göstermesine de neden olmaktadır. Bununla birlikte doymama hissi, iştahın artması ve sık yeme ihtiyaçları ortaya çıkmaktadır. Dünya üzerinde en çok artış gösteren hastalıklardan olan obezite, önlem alınmaması halinde ölüme götürebilecek kadar ciddidir. Özellikle ileri yaşlarda daha çok artış gösterdiği gözlemlenmiştir.

Obezite Cerrahisi Nedir ?

Beden kitle endeksi yüksek olan ve hastalıklara neden olan kilolara sahip olan kişilere obezite cerrahisi uygulanabilmektedir. Amaç kişinin normal kilolara dönmesini sağlayabilmektir. Ameliyat sonrasında zayıflama meydana geleceğinden hastalıklarda azalabilir hatta yok olabilir. Obezite ameliyatları bazı şartlar altında gerçekleştirilmektedir. Bu şartlar aşağıda listelenmiştir :

  • Vücut kitle endeksinin kırkı aştığı kişiler
  • Obeziteye bağlı hastalıkların tehlike yaratacak duruma gelmesi
  • Tedavi ile azalmayan obezite hastalığının olması aynı zamanda da diyetlerle hastanın kilo verememesi
  • Hormonsal rahatsızlıklarının bulunmaması
  • Alkol ve sigara kullanılmaması

Obezite Tedavisi

Obezite için tedaviler hastanın ihtiyacına göre farklılık göstermektedir. Genellikle üç method uygulanmaktadır. Bunlar kısıtlayıcı, besin emilimi bozucu ve hem kısıtlayıcı hem besin emilimi bozucu ameliyatlardır. Günümüzde mide balonu ameliyatları en çok uygulanan obezite tedavi yöntemlerinden biridir. Bunun yanı sıra cerrahi operasyonlar ve ilaç tedavileri de uygulanabilmektedir.