Kulak Burun Boğaz Hastalıkları

Kulaklar, burun, boğaz ve aynı zamanda da baş-boyun bölgeleri ile ilgili problem ve hastalıklarla ilgilenen bir tıp dalı olan KBB doktoru da yine bu yapıların tıbbi ve cerrahi tedavisi üzerinde eğitilmiştir. Kulak, burun, boyun, sinüsler, ağız boşluğu ve nazal geçiş, KBB Hastalıkları kapsamı altında yer almaktadır. Sağlık hizmetleri Türkiye tarafından, Türkiye'deki Kulak Burun Boğaz Hastalıkları tedavilerinizi organize ediyoruz.

Kulak Hastalıkları

Kulak ile ilgili olan şikâyet ve hastalıklar, Kulak Burun Boğaz uzmanının ilgi alanı kapsamındadır. Bu alanda şikayetlere neden olabilecek problemler genellikle; işitme bozuklukları, denge problemleri, kulakta enfeksiyon oluşumu, iç ve dış kulakta meydana gelen rahatsızlıklar ve bunların tanı ve tedavisi yine kulak, burun, boğaz uzmanının uzmanlık alanı kapsamında bulunmaktadır.
Kulak ile ilgili olarak gözlenen hastalıklar: kulakta çınlama sorunları, işitme bozuklukları ya da kaybı, kulak kiri, tıkanıklık dış veya akut orta kulak iltihabı en çok karşılaşılan sorunlar olmaktadır.

Kulak ameliyatları: Kulak derisi kaynaklı kanser, Dış kulak yolu hastalıkları, Dış kulak yolu iltihaplarının tedavisi, Kulaktan yabancı cisim çıkarılması, Kulak tıkaçlarının ve akıntılarının tıbbi tedavisi, Dış kulak yolu kitlelerinin cerrahisi, Orta kulak hastalıkları, Orta kulak enfeksiyonlarının teşhisi, Orta kulak enfeksiyonlarının tıbbi tedavisi, Orta kulak enfeksiyonlarının cerrahi tedavisi

İç kulak hastalıkları: İç kulak kaynaklı sensorinöral işitme kayıpları, İç kulak kaynaklı baş dönmeleri, Çınlama, Yüz felci için bir çok farklı tedavi yöntemi uygulanabilmektedir.

Burun Hastalıkları

Sinüsler ve burun boşluğu bakımı, yine kulak burun boğaz uzmanı görevleri arasında yer almaktadır. Alerji, burnun görünümü, koku alma ya da solunum bozuklukları, Kulak Burun Boğaz hekiminin uzmanlık alanlarıdır.
Bu alanda meydana gelebilecek hastalık ve rahatsızlıklar; koku alma ilgili problemler, rinoplasti, rhinolight, akut ve kronik sinüzit burun hastalıklarıdır.

Burun ve Sinüs Hastalıkları Tedavisi: Alerjik burun hastalıklarının teşhisi, tıbbi ve cerrahi tedavisi, Burun kanamalarının teşhis ve tedavisi, Burundan yabancı cisim çıkarılması, burun eğriliği ve burun eti teşhisi ve ameliyatı, Sinüzit teşhisi tıbbi ve cerrahi tedavisi, Estetik burun cerrahisi

Boğaz Hastalıkları:

Boğaz ile ilgili kısımlardan olan; üst solunum yolu, gırtlak ve sindirim yolu ya da sindirim borusu ile ilgili şikâyet ve hastalıkların tanı ve tedavisi, yine kbb uzmanının tedavi alanı altındadır.
Bu alanda ortaya çıkabilecek hastalık ve rahatsızlıklar; farenjit, gece horlama, apne, bademcik iltihabı ve tonsilit boğaz hastalıkları grubunda bulunmaktadır.

Boğaz ve Geniz Hastalıkları Tedavisi: Geniz eti teşhisi ve cerrahisi, Bademcik hastalıklarının teşhis ve cerrahi tedavisi, Horlama ve tıkayıcı uyku apnesinin teşhis ve cerrahi tedavisi

Baş-boyun Hastalıkları:

Kulak Burun Boğaz uzmanları bu üç alan dışında ayrıca baş ve boyun bölgesinde meydana gelen enfeksiyon, tümör, yüz travması deformitelerinin tedavisi ile de ayrıca ilgilenmektedirler.

Kulak Burun Boğaz alanında uzman olan bir doktor, farklı uzmanlık alanlarına sahip doktorlar ile birlikte çalışabilir. Kafa tabanı ile ilgili hastalıkların tanı ve tedavisinde beyin cerrahları, travmatikdeformite tedavisinde estetik, göz çevresinde oluşum gösteren yapısal anormalliklerin tedavi sürecinde göz hekimleri, diş ve çene ile ilgili travmalarının tedavi sürecinde ağız cerrahları, deri ile ilgili olarak gelişen hastalık ya da rahatsızlıkların tedavisinde dermatologlar ve aynı zamanda da onkologlar, aile hekimleri ve de pediatristler ile birlikte çalışabilirler.

Boyun Hastalıkları Tedavisi: Baş ve boyun kanserlerinin teşhis ve tedavisi, Boyunda kitlelerin değerlendirilmesi, teşhis ve tedavisi, Ses kısıklığı nedenlerinin (vokal kord polip, nodül ve ödemi vb.) araştırılması ve tedavisi, Larengofarengeal reflü hastalığı teşhis ve tedavisi, Tükrük bezi hastalıklarının tanı ve tedavisi

Türkiye'de Tedavi

Kulak burun ve boğaz hastalıkları konusunda Türkiye'de tedavi teklifi almak için doktorlarımız tarafından muayene olmanız gerekmemektedir. Dilerseniz muayene olabilir dilerseniz var olan muayene sonuçlarınızdan rapor, epikriz ve film gibi belgelerinizi websitemizde yer alan başvuru formumuz aracılığı ile bizimle paylaşabilirsiniz. Tüm sonuç belgeleriniz anlaşmalı hekimlerimiz tarafından görüntülenir ve minimum süre zarfında tedavi süreciniz ile ilgili olarak bilgilendirilmek üzere tarafınıza dönüş yapılır.